
Slovenský názov: podbeľ liečivý
Anglický názov: Coltsfoot, Coughwort
Český názov: podběl lékařský, podběl obecný
Ľudový názov: konské kopytko
Čeľaď: Asteraceae (astrovité)
Botanická charakteristika: Trváca rastlina, ktorá dorastá do výšky 30 cm. Vytvára dlhý plazivý podzemok, z ktorého na jar vyrastajú bezlisté stonky pokryté vajcovito-kopinatými šupinami, zakončenými úborom. Kvety v úboroch sú žlto sfarbené, na okrajoch jazykovité. Po odkvitnutí sa začínajú rozvíjať veľké, okrúhlo-srdcovité, šedo-plstnaté listy. Plodom sú nažky s bielym chocholcom. Kvitne od marca do mája.
Mikroskopický nákres:

Rozšírenie: Rastie v celej Európe, na vlhkej ílovitej pôde, na poliach, lúkach, pasienkoch.
Droga: Farfarae flos, Farfarae folium
Spôsob zberu: Kvetné úbory sa zbierajú od marca do apríla. Celé nerozkvitnuté úbory sa zberajú pomocou záhradníckych nožníc, spolu s 1 cm dlhou stopkou. Svetlozelené kožovité listy sa zbierajú v priebehu mesiacov máj až august. Rastlina kvitne od marca do mája. Tento druh sa môže zamieňať s deväťsilom lekárskym.
Sušenie: Kvetné úbory a listy sa sušia prirodzeným spôsobom v jednej vrstve, v tieni, vo vetrateľnej miestnosti. Umelým spôsobom do 40 °C.
Obsahové látky: Celá rastlina sa vyznačuje vysokým množstvom slizu. Nájdeme v nej aj triesloviny, horčiny, inulín a malé množstvo alkaloidov (senkirkín, tusilagín). Kvety naviac obsahujú esenciálne oleje a žlté farbivá (xantofyly).
Použitie: Podbeľ liečivý je indikovaný pri suchom a dráždivom kašli, no pripisujú sa mu aj protizápalové vlastnosti. Droga z tejto rastliny sa nesmie užívať dlhodobo, aby sa neprejavil hepatotoxický účinok alkaloidov.
Tradičný spôsob použitia v indikáciách určených výhradne na základe dlhodobého používania:
- podporná liečba ochorení dýchacích ciest.
Vybrané rastlinné prípravky: JUVAMED PODBEĽ LIEČIVÝ – LIST bylinný čaj sypaný 1×30 g, Prír. farmácia PRIEDUŠKOVÝ ČAJ bylinný 1×60 g, Prír. farmácia Bylinná zmes NA CHRÍPKU 40 g.